ІНФОРМАЦІЙНА БЕЗПЕКА

ІНФОРМАЦІЙНА БЕЗПЕКА

ДОДАТКОВІ ПОРАДИ:

Встановіть антивірусний захист
Встановіть та оновлюйте ліцензійний антивірус. Бажано, щоб оновлення здійснювалось регулярно та автоматично. Надайте можливість антивірусу регулярно (наприклад, щомісячно) здійснювати перевірки Ваших файлів. Якщо це можливо, використовуйте фаервол операційної системи — це дозволить контролювати з’єднання Вашого комп’ютера з Інтернетом.

Завжди встановлюйте оновлення програмного забезпечення
Розробники операційних систем, браузерів та іншого програмного забезпечення, як антивіруси, системи керування базами даних, офісні пакети програм регулярно випускають оновлення, які закривають виявлені вразливості. Використовуйте автоматичне оновлення, де це можливо. У разі, якщо це не можливо, регулярно вручну оновлюйте Ваше програмне забезпечення, завантажуючи оновлення з офіційних сайтів в Інтернеті.

Використовуйте надійні паролі
Важливо вигадати складний для підбору пароль, особливо для вразливих технічних засобів, таких як WiFi-мережі. Не використовуйте скрізь один і той самий пароль, змінюйте його регулярно (наприклад, раз на рік). Не зберігайте Ваші паролі в Інтернет-браузері. Використовуйте двохфакторну автентифікацію там, де це можливо.

Приєднуйтесь тільки до перевірених WiFi-мереж
Публічні та незахищені WiFi-мережі дозволяють іншим передивлятись, що Ви відвідуєте в Інтернеті та які дані відправляєте. Тому не відправляйте важливої інформації (електронні поштові скриньки, дані кредитних карток, дані онлайн-банкінгу тощо) через неперевірені та незнайомі мережі. Захищайте Вашу домашню WiFi-мережу за допомогою протоколу WPA з шифруванням AES, щоб захистити Вашу мережу від несанкціонованих втручань ззовні.

Не відкривайте повідомлення та незнайомі файли, які Ви не очікуєте
Чи траплялось Вам неочікувано отримати повідомлення з прикріпленим файлом з гіперпосиланням або запрошення увійти в систему? Будьте пильними та не відповідайте на такі повідомлення, навіть якщо Ви знаєте відправника. Приймайте тільки ті повідомлення, які Ви очікували отримати. Ніколи не залишайте спам, видаляйте його.

Встановлюйте програмні продукти тільки з офіційних джерел
Програмні продукти для Вашого комунікатора та планшета також можуть містити шкідливі програмні продукти. Тому встановлюйте програми, дотримуючись ліцензій на їх використання, тільки з легальних сайтів. Читайте відгуки інших користувачів перед встановленням, якщо вони доступні.

Перевіряйте адреси веб-сайтів
Перевіряйте веб-адресу (URL) та сертифікат (замок в адресному рядку Вашого браузеру), щоб визначити, чи не підроблений сайт Ви відвідуєте. Немає зображення замка? Не вводьте чутливої інформації на цьому веб-сайті. Також використовуйте закладки для веб-сайтів, які Ви часто відвідуєте. Також будьте уважні, відкриваючи абревійовані посилання, які часто використовуються у соціальних мережах.

 Подумайте перед тим, як викласти щось у мережу Інтернет
Дуже легко викласти інформацію у мережі Інтернет, але дуже складно прибрати її з неї. Тому думайте перед тим, як викласти щось у Інтернет. Захищайте свої сторінки у соціальних мережах та будьте розбірливими у тому, кому надаєте доступ до власних профілів і даних. Якщо Ви ділитесь інформацією, впевніться у тому, що знаєте цю організацію і/або особу. Вкажіть скільки ця інформація може зберігатись та яким ще організаціям і/або людям вона може бути доступна.

 Закривайте вікна, що випливають, клавішами Alt+F4
Ніколи не клікайте «Згоден», «Ok», «No» або Х для закриття небажаного вікна, що спливає. Ви можете випадково встановити шкідливе програмне забезпечення. Найкращий шлях закрити таке вікно — комбінація клавіш Alt+F4. Також можливо встановити фільтр для вікон, що випливають (pop-up filter).

 Дійте на власний розсуд
Якщо щось занадто добре, щоб бути правдою — це зазвичай неправда. Будьте пильні та не довіряйте тим особам/технологіям/явищам, яких Ви не знаєте.

Важливо: іноді з Вашим комп’ютером трапляється небажане, навіть, якщо Ви дотримувались цих правил. Наприклад, вірус може видалити Ваші дані або Ваш жорсткий диск може бути пошкоджено. Якщо Ви робите резервні копії, Ви зможете використати скопійовані раніше дані. Можна робити резервні копії на зовнішні носії даних, такі як DVD-диски, USB-носії та жорсткі диски, які зберігати в іншому, відключеному від мережі Інтернет місці.

Безпека дитини в інтернеті: про що необхідно говорити
Зараз в Україні майже 22 млн. користувачів інтернету, питання безпеки в мережі більш, ніж актуальне. У цьому контексті турбота про дітей набуває більших масштабів. Якщо раніше треба було говорити з дітьми про їх безпеку поза домом тощо, то вже давно має сенс застерігати їх від негараздів під час перебування в інтернеті.

Від чого варто захищати дитину
Інформаційна безпека стосується захисту життєво важливих інтересів людини (і більш глобально – суспільства, держави). Неправдива, неповна, невчасна інформація може нанести шкоду. Особливо вразливі у цьому контексті діти. Вони можуть не знати, яку інформацію можна викладати в мережу, а яку не варто.

Інколи школярі не можуть правильно зреагувати на матеріали з мережі з різних причин. Робота у цьому напрямку для вчителів та батьків дуже важлива. Безконтрольний доступ до інтернету може мати негативні наслідки для дитини.

 

Типи загроз

Стосуються особистої безпеки:

Ознайомлення з порнографічними матеріалами, ненормативною лексикою, інформацією суїцидального характеру, расистського, ненависницького чи сектантського змісту.

Загроза отримання недостовірної чи неправдивої інформації.

Формування залежності (ігрової, комп’ютерної, інтернет).

Спілкування з небезпечними людьми (збоченці, шахраї, грифери).

Залучення до виконання протиправних дій (хакерство, порушення прав та свобод інших).

 

Стосуються безпеки інших.

Матеріали, існування та використання яких може стати причиною посягання на безпеку оточуючих (наприклад, інформація про створення вибухівки).

Свідоме та несвідоме введення в оману інших.

Вчинення протиправних дій, що тягнуть за собою відповідальність згідно з чинним законодавством.

Кібербулінг – свідоме цькування та приниження, передусім однолітків.

 

Стосуються загрози витоку персональної інформації:

  1. Розголошення персональної та конфіденційної інформації (прізвища, імена, контакти, секретні дані кредитних карток, номери телефонів).
  2. Загроза зараження ПК вірусами різної категорії.
  3. Небезпека завантаження програм зі шкідливими функціями.

Це найбільш поширені типи загроз, з якими може зіштовхнутися дитина в інтернеті, викладаючи чи переглядаючи сумнівну інформацію. Від деяких з них можна захиститися технічними засобами, але більшість вимагають комплексного підходу. 

Пам'ятка

 Основні правила безпечної роботи в інтернеті, про які варто сказати дітям

  • Не давайте нікому своїх паролів.
  • Не надавайте особистої інформації поштою чи в чатах без гострої на те потреби.
  • Не реагуйте на непристойні та грубі коментарі, адресовані вам.
  • Повідомляйте про ситуації в інтернеті, які вас непокоять (погрози, файли певного місту, пропозиції).
  • Відмовляйтесь від зустрічей з випадковими людьми, з якими познайомились в онлайні.
  • Не діліться своїми фото з незнайомцями.
  • Не повідомляйте інформацію про кредитки батьків (номер картки, термін дії та таємний код).
  • Не викладайте фото квитків, на яких видно штрих-код чи QR-код.
  • Не скачуйте та не встановлюйте невідомі програми за посиланнями, навіть якщо їх надали друзі.
  • Встановлюючи перевірені програми, контролюйте, щоб на ПК не додались небажані програми.
  • Не переглядайте інформацію за невідомими посиланнями (друзі, які ними діляться можуть не підозрювати про загрозу).
  • Не відкривайте листи-спам, вони можуть містити віруси.

За матеріалами редакції журналу «На Урок»

Прес-служба Профспілки працівників освіти і науки Україн