Корисні ресурси для вивчення медичної англійської
Більшість авторитетних ресурсів публікують інформацію англійською мовою. Платформа INgenius підготувала підбірку з корисними ресурсами, що допоможуть вивчити медичну англійську.
Englishmed
Сайт для вивчення базової медичної англійської для працівників сфери охорони здоров’я, а також спеціалізованої англійської для лікарів, медсестер та фармацевтів. Це безкоштовний ресурс з вправами на читання, письмо та аудіювання. На сайті представлені й інші корисні інтерактивні функції, з якими ви можете відточувати навики на кожному занятті: це і анімовані діалоги, і граматичні завдання, спрямовані на вивчення професійної мови.
FluentU
Цей сайт допоможе Вам оволодіти «живою» англійською — крім загальних відео, тут зібрані відео діалогів з госпіталів, медичні новини тощо від носіїв мови, що адаптовані для вивчення мови. Всі відео поділені за темами та рівнями вивчення, кожне з них має інтерактивні підписи — ви можете обрати будь-яке слово, щоб миттєво дізнатися його значення, вимову, а також інші відео, в яких зустрічається це слово. Після закінчення відео є вправи та «картки», які допоможуть запам’ятати слова природним шляхом, а не просто зазубрювати їх. Також тут є багато й інших відео: трейлери до фільмів, музичні кліпи, мотивуючі лекції та багато іншого.
English Health Train
Один з найповніших безкоштовних курсів в Інтернеті, створений для медків, які працюють в англомовних країнах. План курсу передбачає від 240 до 320 годин практичних завдань. Він поділений на 5 модулів, у тому числі «Медична кар’єра», «Як спілкуватися з пацієнтами та їхніми сім’ями» та «Бесіда з колегами». Кожен з них містить аудіювання, вправи на читання та письмо, а також «курсову роботу», що вимагає використання усіх навиків.
Health Check by the BBC
Щотижневий подкаст про медицину для рівнів upper-intermediate та advanced. Епізоди подкастів охоплюють різні теми, включаючи як суто професійні тексти, так і науково-популярні. Проте епізоди доступні лише 30 днів, після чого ВВС видаляє їх, тому не зволікайте, слухайте одразу.
Reading and Listening for Medical Workers
Подкасти, орієнтовані для медиків, які прагнуть вивчити базову медичну термінологію. Кожен має свій «сценарій», за яким ви можете ознайомитись зі змістом подкасту. Ідеально підходить для початківців.
8 англомовних блогів, які ведуть відомі медики
Англомовна блогосфера пропонує широкий вибір цікавих медичних блогів, які варіюються від особистих до інформативних. Ви завжди зможете знайти блог, який буде цікаво читати саме вам, незалежно від того, ви студент медичного ЗВО чи успішний спеціаліст, вас цікавлять загальні теми чи конкретна вузька спеціальність.
Пропонуємо добірку популярних англомовних медичних блогів: дізнавайтеся цікаву й корисну інформацію та одночасно вдосконалюйте знання англійської.
Блог "Doc’s Opinion" – це особистий блог відомого ісландського спеціаліста з внутрішньої медицини та кардіології, доктора медичних наук Акселя Ф. Сігурдссона. Цей блог був створений у 2012 році, а у 2017 – відзначений популярною пошуковою системою Healthline як один із найкращих блогів про хвороби серця. Автор публікує як спеціалізовані матеріали про серцево-судинні захворювання, так і загальну медичну інформацію, новини та поради щодо здорового харчування, запобігання захворюванням та підтримування здорового способу життя.
Блог "Dr. John M" – це ще один популярний та дуже цікавий особистий медичний блог, який веде кардіоелектрофізіолог та головний кореспондент розділу «Кардіологія» популярного англомовного медичного веб-ресурсу Medscape Джон Мандрола. Автор ділиться своїми знаннями з широкого спектру медичних тем, а особливо кардіології, електрофізіології, а також особливостям силових видів спорту. Крім цього, доктор Мандрола часто публікує цікаві матеріали про життя та трудові будні лікарів. Цей блог не є медичною онлайн-енциклопедією, але точно став цінним інформаційним ресурсом, що дає доступ читачам до досвіду та знань практикуючого лікаря.
Блог "Medaholic" пройшов довгий шлях від персонального блогу про життя студента медичного ЗВО (починаючи з 2008 року) до корисного веб-ресурсу для студентів усіх рівнів та медичних спеціальностей. Зокрема, автор описав власний досвід навчання, пропонує добірки корисних ресурсів та порад для студентів-медиків на різних етапах навчання професії лікаря. Від надихаючих історій до корисних інформативних матеріалів – блог "Medaholic" канадського лікаря-терапевта найкраще описує студентське життя.
Блог "Danielle Ofri" – це персональний блог американської лікарки та доцента медичних наук Даніель Офрі, яка створила цей ресурс, щоб ділитися з читачами своїми знаннями та досвідом, а також численними публікаціями, відеороликами, аудіозаписами, оглядами та інтерв'ю про найсучасніші досягнення в галузі медицини та охорони здоров'я. Крім цього, доктор Офрі є авторкою популярних статей для відомих видань (наприклад, New York Times, Slate Magazine), а також низки книг.
Блог "Mind On Medicine" – це не схожий на інші медичний блог, який веде лікар-гінеколог із Техасу та мама трьох дітей Даніель Джонс. Цей ресурс містить корисні матеріали для студентів-медиків про навчання, цікаві інформаційні публікації для спеціалістів та веселі історії з життя матері трьох діток.
Атул Гаванде – це відомий американський хірург, дослідник, кореспондент, професор Гарвардської медичної школи, а також автор бестселерів «Чек-лист. Як уникнути дурних помилок, що ведуть до фатальних наслідків» (The Checklist Manifesto. How to Get Things Right), «Ускладнення» (Complications), «Краще» (Better). У своєму блозі професор Гаванде публікує цікаві статті про розвиток медицини та досягнення в цій сфері, а також анонсує важливі події, що стосуються галузі охорони здоров'я та медицини, кар'єрні можливості тощо. Більш того, автор проводить різні дискусії, коли висловлює свою думку з приводу певних тенденцій у галузі охорони здоров'я чи ділиться власними дослідженнями у сфері медицини.
Автор особистого блогу про здоровий спосіб життя – дієтолог Ліза Нельсон із США – вважає, що основним методом профілактики будь-якого захворювання є достатнє збалансоване харчування, фізична активність та відмова від шкідливих звичок. Особливу увагу автор приділяє серцево-судинним захворюванням та їх профілактиці.
Блог "The Nerdy Nurse" постійно займає лідируючі позиції в численних рейтингах найкращих блогів для медичних сестер. Автор блогу – медсестра, відомий спікер та інфлуенсер Бріттні Вілсон – публікує цікаві матеріали на різноманітні теми в галузі медицини та охорони здоров’я, серед яких основну увагу приділяє сестринській справі, новинам та технологічним інноваціям в цій області.
Як читати книги англійською з максимальною користю: 9 порад
Читання є одним із головних кроків до вивчення англійської, тому пропонуємо медикам звернути увагу на перелік електронних бібліотек із величезною кількістю художньої, наукової, історичної та публіцистичної літератури англійською, яку можна читати в режимі онлайн чи завантажити у вільному доступі. Сьогодні даємо кілька порад, як зробити читання англійською не лише корисним, але максимально легким і приємним заняттям.
- Якщо це буде перша книга, яку ви читатимете англійською, то краще оберіть одну із тих, що вже читали українською. Можете також обрати книгу улюбленого автора чи жанру, яку ви давно хотіли прочитати. Таким чином, вам буде простіше зрозуміти про що йдеться, орієнтуватися в контексті тощо.
- Щоби отримати не тільки задоволення, але і користь від читання книги, ви повинні дати чітку відповідь на питання: «Для чого я це роблю?» Ви можете поставити собі за мету збагатити загальний словниковий запас, вивчити професійну термінологію, прочитати книгу, яку ще не переклали українською тощо. Це допоможе збільшити мотивацію.
- Згідно з рекомендаціями мовознавців, найкращим вибором буде книга, в якій ви зустрінете приблизно 25% невідомих слів. Якщо книга буде надто легкою, ви нічого нового не дізнаєтеся, а якщо дуже важкою – велика ймовірність, що, потративши багато часу на роботу зі словником, вам набридне ця справа і книжка залишиться непрочитаною.
- Якщо ви розумієте, що на цьому етапі вивчення англійської вам важко буде прочитати книгу повністю, не варто засмучуватись. Краще почніть з невеликих текстів, коротких оповідань чи есе.
- Для запам’ятовування більшої кількості нових термінів та фраз, одразу приготуйте записник-словничок або можете користуватися онлайн-сервісами (наприклад, Anki чи Quizlet). Створіть список невідомих слів та регулярно їх повторюйте. Пам’ятайте, що головне завдання – зрозуміти загальну суть, тому не намагайтеся перекладати та зубрити кожне незнайоме слово.
- Якщо ви попередньо скачаєте словник, то читання книг англійською в електронному режимі стане ще простішим заняттям, оскільки ви зможете виділити нове слово та подивитися переклад (але не забувайте виписувати корисні словосполучення та фрази).
- Цікаво також в процесі читання аналізувати граматику та стилістику англійської мови, особливо, якщо йдеться про професійну літературу. Однак, щоб процес читання не перетворився на суцільний аналіз тексту, чергуйте: одну сторінку аналізуйте, а наступну читайте для задоволення. Згодом ви все менше часу будете витрачати на граматичний та стилістичний аналіз, а більше – на розуміння змісту.
- Якщо маєте можливість, час від часу читайте книги вголос. Це допоможе вам звернути увагу на вимову (перевірити вимову можна з допомогою електронних ресурсів, наприклад, Cambridge Dictionary).
- Після прочитання книги обов’язково дайте собі відповіді на кілька запитань: чи сподобалася книга, яка головна думка та ідея, що було цікаво дізнатися тощо. Спробуйте написати коротке резюме книги англійською мовою.
Найкращі серіали для вдосконалення медичної англійської
Серіали про медиків – це один із найпопулярніших телевізійних форматів у всьому світі, вони часто очолюють міжнародні рейтинги та отримують багато нагород. Водночас, більшість медиків скептично сприймають серіали та фільми про лікарів. Але ми радимо не забувати, що перегляд серіалів може бути не просто приємним заняттям, а і корисним форматом навчання.
Якщо ваша мета вдосконалити свої знання з медичної та розмовної англійської мови, ми пропонуємо вам не просто в повній мірі зануритися в стерильний світ із різномаїттям цікавих героїв та історій, а переглянути добре знайомі чи нові серіали мовою оригіналу. Герої медичних серіалів вживають не лише популярні розмовні фрази, а і користуються медичною термінологією, ведуть діалоги з пацієнтами тощо. Спочатку може бути важко, але це справа практики – починайте із улюблених серіалів і поступово ви запам’ятаєте багато нових слів та фраз, а також навчитеся швидко орієнтуватися про що йдеться із контексту.
«ДОКТОР ХАУС» (АНГЛ. HOUSE M.D.)
Більшість критиків вважають, що «Доктор Хаус» – американський телесеріал про геніального лікаря-діагноста Ґреґорі Хауса – це один із найкращих медичних серіалів усіх часів. Спочатку задум авторів був досить простим: такий собі Шерлок Холмс в іпостасі лікаря щотижня рятує від смерті пацієнтів із рідкісними або надзвичайно небезпечними захворюваннями (і це не вовчак!). Здавалося б нічого нового, серіал міг стати одним із багатьох аналогічних. Але гра актора Х. Лорі, який зумів майстерно зобразити та передати внутрішній світ свого героя – нещасного цинічного мізантропа, який бореться зі своїм болем та залежністю, але одночасно є геніальними лікарем – принесла серіалу надзвичайну популярність.
Як правило, глядач спостерігає, як команда лікарів намагається встановити діагноз, використовуючи метод диференціальної діагностики, а доктор Хаус керує цим процесом. Попри те, що медицина є важливою частиною серіалу, дія часто переймає риси детективного жанру (зокрема, доктор Хаус може незаконно проникати у будинки пацієнтів, щоб знайти докази, які допоможуть команді поставити діагноз).
Зйомки: 2004–2012 рр., 8 сезонів
Країна: США
Тривалість серії: 40-45 хв
Головні актори: Х'ю Лорі, Ліза Едельштейн, Омар Епс, Роберт Шон Леонард, Олівія Уайльд, Села Уорд, Чі МакБрайд
Нагороди: понад 100 номінацій ("Золотий глобус", "Еммі") та більше 50 нагород
«АНАТОМІЯ ГРЕЙ», ІНКОЛИ «АНАТОМІЯ ПРИСТРАСТІ» (АНГЛ. GREY'S ANATOMY)
«Анатомія Грей» – це ще один надзвичайно популярний американський медично-драматичний серіал, в якому розповідається про життя інтернів, ординаторів та їх наставників, що наполегливо працюють у лікарні Грейс Мерсі Вест у Сіетлі, штат Вашингтон. Серед лікарів-початківців особливо виділяється молода жінка на ім'я Мередіт Грей, яка пішла по стопах своєї матері – відомого хірурга Елліс Грей.
З появи на екранах першої серії у 2005 році, серіал неодноразово очолював світові рейтинги та отримав безліч нагород. Так, однією із особливостей «Анатомії Грей» є різноманітний акторський склад. Більшість критиків також відзначають дотримання у сюжеті балансу між професійним та особистим життям героїв. Лікарі щодня проводять складні хірургічні операції та заводять службові романи, реєструють медичні записи та борються з проблемами особистого характеру тощо.
Крім цього, особлива увага приділяється жіночим характерам, адже привабливі та дуже розумні головні героїні (Мерідіт та Крістіна) часто надають перевагу кар’єрі та не поспішають заводити сім’ю і дітей. На відмінну від більшості аналогічних медичних серіалів, де головним героєм є чоловік, в «Анатомії Грей» така тенденція інтерпретується як звичайний факт із життя, без жодних натяків на кар’єризм чи сексизм.
Зйомки: 2005 – тривають, 14 сезонів
Країна: США
Тривалість серії: 40-45 хв
Головні актори: Еллен Помпео, Патрік Демпсі, Кетрін Хейгл, Джефрі Морган, Кріс О’Донелл, Джастін Чемберс, Кайлер Лі, Чандра Уілсон, Кевін МакКідд, та інші
Нагороди: понад 170 номінацій та більше 60 нагород
«ШВИДКА ДОПОМОГА» (АНГЛ. ER ВІД EMERGENCY ROOM – «ВІДДІЛЕННЯ ШВИДКОЇ ДОПОМОГИ»)
Серіал «Швидка допомога» виходив в ефір протягом 15 років поспіль, встановивши декілька рекордів: став медичної драмою, яка виходила в прайм-тайм ефір протягом найдовшого періоду за всю історію американського телебачення, а також був номінаваний на «Еммі» 124 рази (здобув 23 перемоги). Окремою особливістю був зірковий склад акторів: зокрема, Джордж Клуні та Джуліанна Маргуліс здобули шалену популярність саме завдяки головним ролям в «Швидкій допомозі».
Сюжет серіалу став вдалим поєднанням драматургії, комедії та екзистенційних роздумів. Глядачів захоплюють історії, які відбуваються у кабінеті швидкої допомоги великої міської лікарні у Чикаго, штат Іллінойс. У центрі сюжету – взаємовідносини лікарів та пацієнтів, викладачів та студентів, а також особисте життя головних героїв.
Практично у кожній серії порушуються актуальні питання сучасної медицини: тема самогубства, невиліковні хвороби та стани (хвороба Паркінсона, синдром Дауна, ВІЛ/СНІД), етичні питання переривання вагітності, евтаназії та працевлаштування ВІЛ-інфікованих спеціалістів. Автори пропонують розглянути систему та організацію галузі охорони здоров’я в США, її фінансування та страхування, а також брак професійних кадрів, з точки зору пацієнтів та лікарів, а не чиновників і представників великого бізнесу. Крім того, дія відбувається на тлі соціальних проблем великих американських міст, включно з расизмом та різними формами залежності.
Зйомки: 1994-2009, 15 сезонів
Країна: США
Тривалість серії: 45 хв
Головні актори: Джордж Клуні, Джуліанна Маргуліс, Ной Уайл, Ентоні Едвардс, Алекс Кінгстон
Нагороди: понад 356 номінацій ("Золотий глобус", "Еммі") та більше 150 нагород
«КЛІНІКА» (АНГЛ. SCRUBS)
«Клініка» - це відомий у всьому світі американський комедійний серіал («ситком»), в основі сюжету якого різні ситуації із життя, навчання та роботи молодих лікарів, зокрема Джона Доріана та його друга Крістофера Тьорка, які в перших серіях тільки-но закінчили навчання та стали інтернами в клініці «Sacred Heart». На тлі різноманітних труднощів як професійного, так і особистого характеру, у цьому серіалі в досить комічній манері зображені трудові будні медиків.
Авторам та режисерам вдалося створити особливо комічний ефект завдяки тому, що глядачі розглядають можливі варіанти розвитку кожної ситуації, які виникають в уяві головного героя «Джей Ді». Але, незважаючи на чітку приналежність серіалу до комедійного жанру, в ньому піднімаються і серйозні, драматичні питання.
Зйомки: 2001-2010, 9 сезонів
Країна: США
Тривалість серії: 20-25 хв
Головні актори: Зак Брафф, Сара Чок, Дональд Фейсон, Ніл Флінн, Кен Дженкінс, Джон Макгінлі, Джуді Рейс, Кріста Міллер
Нагороди: понад 115 номінацій та більше 30 нагород
«МЕДСЕСТРА ДЖЕКІ» (АНГЛ. NURSE JACKIE)
«Медсестра Джекі» – американський медичний серіал у жанрі чорної сатиричної комедії. Головна героїня – вольова, талановита, але дуже «зіпсована» жінка, в минулому католичка, яка стала залежною від сильних знеболюючих. Вона хоче знайти баланс між важкою роботою у центральній Лікарні Всіх Святих у місті Нью-Йорк та складним особистим життям.
Головна героїня є найкращою медсестрою у лікарні, але страждає від залежності та має велику кількість різних проблем, і тому, кожна серія містить як комічні, так і драматичні моменти. В сюжеті розкриваються і характери низки інших, не менш цікавих, героїв.
Відповідно до задуму авторів, основною метою було показати, що у кожному медичному серіалі головні персонажі – це, як правило, лікарі, але насправді вони нічого не варті без допомоги медсестер.
Зйомки: 2009-2015, 7 сезонів
Країна: США
Тривалість серії: 25-30 хв
Головні актори: Едді Фалько, Мерріт Вевер, Єва Бест, Пол Шульце, Пітер Фачінеллі
Нагороди: близько 80 номінацій та 10 нагород
«ЧАСТИНИ ТІЛА» (АНГЛ. NIP/TUCK)
«Частини тіла» - це телевізійний серіал, медична драма, в якій розповідається про двох успішних пластичних хірургів, друзів та співвласників приватної клініки «Макнамара-Трой» в Маямі — Шона Макнамару і Крістіана Троя. У Шона є дружина, двоє діток і він намагається подолати сімейні труднощі та запобігти розлученню, а Крістіан – невгамовний ловелас, який займається тіньовими комерційними схемами, які часто стають причинами появи проблем в клініці.
Таким чином, сюжет розвивається на тлі протиставлення типажів двох головних героїв: серйозного Шона, який повністю віддається роботі, оскільки клятва Гіппократа для нього не є пустими словами (він навіть готовий робити безкоштовні операції жертвам пожеж і тим, хто їх дійсно потребує) та Крістіана, який працює виключно заради грошей та можливості завести інтрижку з черговою пацієнткою і він піде на все, щоб отримати бажане: брехню, обман, зраду, шантаж і навіть вбивство.
На відміну від більшості медичних серіалів, сюжет «Частин тіла» розвивається послідовно у вигляді оповіді, а не у форматі окремих серій, які практично не пов’язані між собою за змістом. Крім того, автор сценарію Райан Мерфі підкреслив, що усі медичні ситуації, які зображені в серіалі, «на 100% зняті на основі реальних подій та історій».
Зйомки: 2003-2010, 6 сезонів
Країна: США
Тривалість серії: 45-50 хв
Головні актори: Ділан Волш, Джуліен МакМайон, Джоелі Річардсон, Джон Хенслі, Валері Круз, Рома Маффія, Келлі Карлсон, Джессалін Гілсіг, Бруно Кампос
Нагороди: близько 50 номінацій та 10 нагород
«ДОКТОР МАРТІН» (АНГЛ. DOC MARTIN)
«Доктор Мартін» - це один із найкращих британських медичних серіалів. В успішного судинного хірурга із Імперського коледжу Лондона розвивається гемофобія (боязнь крові), тому він змушений залишити професію та пройти курс перекваліфікації. Після цього він отримує посаду лікаря загальної практики в тихому селі Портвенн (Portwenn) в графстві Корнуолл, де проводив дитинство та свята зі своєю тіткою.
В основі сюжету – взаємовідносини лікаря з місцевими жителями. Незважаючи на блискучий досвід, він не вміє ладити з людьми, що дратує пацієнтів. Тому доктор Мартін розуміє, що для примирення з сільським життям йому не обійтися без союзників – це початок найкумедніших історій.
Зйомки: 2004-2018, 9 сезонів
Країна: Великобританія
Тривалість серії: 50 хв
Головні актори: Мартін Клунз, Керолайн Кац, Йєн Макніс, Джо Абсолом та інші
Нагороди: премія British Comedy Awards в номінації «Краща телевізійна комедійна драма»
Звичайно, це лише декілька найпопулярніших медичних серіалів і перелік можна продовжувати: «Медики Чикаго» (Chicago Med), «Приватна практика» (Private Practice), Головний госпіталь (General hospital), «Надія Чикаго» (Chicago Hope), «Реанімація» (Code Black), «Проект Мінді» (The Mindy Project), «Лікарня Нікербокер» (The Knick), «Третя зміна» (Third Watch) та інші.
Англійська для медиків: 9 безкоштовних англомовних онлайн-бібліотек
Одним із чотирьох головних кроків до вивчення іноземної мови є вдосконалення навичок читання (інші три: слухання, говоріння та писання). Це одночасно приємне та корисне заняття дозволить не лише суттєво поповнити словниковий запас, а й значно покращити розуміння граматики та стилістики. Тому медикам, які прагнуть вдосконалити знання професійної англійської, варто читати книги на цій мові.
Сьогодні ми пропонуємо вам перелік електронних бібліотек із величезною кількістю художньої, наукової, історичної та публіцистичної літератури англійською, яку можна читати в режимі онлайн чи завантажити у вільному доступі.
1. Project Gutenberg: найстаріша універсальна електронна бібліотека, що сьогодні пропонує читачам понад 56 тисяч безкоштовних електронних книг для завантаження та прочитання в онлайн-режимі. Введіть в пошуковий рядок назву книги, ім’я автора, або тему, наприклад, «Health», «Medicine» чи більш конкретну назву категорії літератури, яка вас цікавить.
2. Google Books: найповніший у світі індекс повнотекстових книг. Вкажіть у пошуку «full preview books», і якщо книга, яку ви шукаєте, не захищена авторськими правами – можете завантажувати її та вдосконалювати англійську.
3. University of Pennsylvania Books Page: цей сайт пропонує читачам понад мільйон безкоштовних ресурсів для завантаження, а також зручний пошук книг та публікацій за стандартними категоріями: іменем автора, назвою, темою тощо.
4. eBooks@Adelaide: онлайн-бібліотека університету Аделаїди (Австралія) пропонує класичні та наукові видання, включно з публікаціями з філософії та медицини. На сайті також є зручна система пошуку за автором, назвою книги, колекцією (або темою).
5. Bibliomania: безкоштовна електронна бібліотека, що містить понад 2000 безкоштовних сучасних наукових публікацій та текстів класичної літератури. Цей ресурс цікавий тим, що також пропонує користувачам нотатки до публікацій, біографії авторів, навчальні матеріали тощо.
6. Internet Archive: чудовий веб-сервіс, що підтримує електронну бібліотеку, архів мережевих та мультимедійних ресурсів, програмного забезпечення, фільмів, книг, аудіозаписів. Це грандіозна медіа-бібліотека, що також пропонує зручну опцію пошуку.
7. ManyBooks: ще одна електронна бібліотека з великою колекцією безкоштовної літератури. Оберіть розділ «Жанри», а тоді – «Охорона здоров’я», шукайте у переліку книгу, яку вам буде цікаво прочитати.
8. Loyalbooks пропонує понад 7000 безкоштовних аудіокниг англійською мовою. Завантажуйте книгу, яка вам цікава чи сподобалася, слухайте по дорозі на роботу, додому, або в будь-яку вільну хвилину.
9. Early European Books: бібліотека рідкісних давніх книг. Тут можна знайти якісні копії факсимільних видань, створених в період з початку книгодрукування у XV столітті до кінця XVII століття.
9 онлайн-ресурсів для спілкування англійською
З кожним днем з’являється все більше способів вивчати англійську онлайн та зростає кількість інтернет-майданчиків для спілкування англійською з носіями зі всього світу. Тільки розмовна практика допоможе вільно користуватися іноземною мовою.
Ми пропонуємо добірку онлайн-ресурсів для тих, хто хоче вивчити або вдосконалити англійську та любить самоосвіту. Ці ресурси дозволять безкоштовно слухати аудіо-книги, дивитися відео, спілкуватись з іноземцями, перевіряти вимову та граматику тощо.
-
InterPals (іnterpals.net) – це один із найстаріших сайтів (був створений ще в 1998 році) для тих, хто хоче вивчати іноземні мови не за нудними підручниками, а найцікавішим способом – в процесі спілкування з друзями з усіх куточків планети. На сайті є всі основні елементи соціальних мереж: детальний профіль з персональною фотографією, фотоальбоми, дискусії в стрічці користувача, пошук друзів, налаштування приватності та безпеки тощо. Пройдіть швидку реєстрацію та шукайте співрозмовника серед гігантської бази носіїв мови (понад 5 мільйонів користувачів!) та й самі допомагайте вдосконалити знання української мови людям зі всього світу.
-
Forvo (forvo.com) – це сервіс, який дозволяє записати правильну вимову того чи іншого іноземного слова. Тобто користувачі на волонтерській основі додають вимову слів рідною мовою. Крім цього, користувач, який цікавиться вимовою іншомовного слова, може додати його у список очікування. У деяких слів може бути декілька варіантів вимови, тому щоб виявити регіональні особливості, на спеціальній карті позначається місце проживання того, хто записав вимову конкретного слова. Користувачі можуть голосувати за різні вимови одного слова, таким чином створюючи відповідний рейтинг. Окрім користувачів, є команда редакторів-волонтерів, які перевіряють вимову нових слів.
-
Livemocha (livemocha.com) – соціальна мережа для вивчення 38 іноземних мов на основі взаємної допомоги понад 8,5 мільйонами користувачів зі 195 країн. Livemocha пропонує безкоштовні курси для вивчення мов та додаткові платні курси з 5 мов. Курси Livemocha містять базові граматичні правила, приклади, письмові та усні вправи на читання та розуміння тексту, інтерактивні рольові ігри (діалоги), тести тощо. Ви можете залишати коментарі до текстів інших користувачів, створювати уроки, проводити аудіо- або відео-чати, давати поради та обмінюватися досвідом. Крім цього, ви можете знайти напарника для вивчення мови: ви вдосконалюєте англійську, а англомовному користувачеві допомагаєте вчити українську мову в режимі реального часу.
-
Busuu (busuu.com) – це ще одна спільнота із понад 80 мільйонів ентузіастів, які допомагають один одному вивчати 12 іноземних мов. Вам потрібно зареєструватися, обрати іноземну мову, вчитися та слідкувати за успіхами друзів. На цьому ресурсі ви можете знайти англомовного співрозмовника, велику кількість різних уроків для запам'ятовування лексики, практики вимови тощо. Виконані вами вправи та завдання будуть перевіряти носії мови, а ви, своєю чергою, їхні. Перевагою цього ресурсу є чудовий мобільний додаток, який підходить як для iOS, так і для Android.
-
Hellolingo (hellolingo.com) – це нова версія закритого в 2015 році популярного сайту для спілкування іноземними мовами Sharedtalk.com. Як і попередня версія, Hellolingo відрізняється від аналогів максимально простотою процедурою пошуку співрозмовника. Потрібно лише заповнити коротку анкету профілю, зайти в загальний чат та обрати користувача, з яким хотілося б поспілкуватися. На сторінці відображається мінімум інформації про користувачів: країна, стать, вік, рідна та іноземні мови. На відмінну від подібних сайтів, на Hellolingo не можна завантажувати фото профілю, оскільки розробники намагаються знизити кількість користувачів, які хочуть просто познайомитися чи пофліртувати, а не вдосконалювати знання іноземних мов.
-
Speaky (раніше Gospeaky) – це мовна соціальна мережа, що за функціональністю мало відрізняється від Hellolingo, але має більш яскравий та цікавий дизайн, а також зручний мобільний додаток. Алгоритм пошуку співрозмовників доволі простий: наприклад, з допомогою фільтра можна сховати тих, хто не є носієм конкретної мови. Спілкуватися можна тільки в текстовому чаті, оскільки голосового немає. Більшість користувачів з часом обмінюються контактами та продовжують спілкування в більш звичному форматі – в Skype. Цікавою особливістю чату є можливість виправляти як свої, так і текстові повідомлення співрозмовника. Це дуже зручно, якщо ви хотіли б, щоб співрозмовник виправляв помилки (текст буде закресленим, а поруч з'явиться правильний варіант).
-
Italki (italki.com) – це мережа репетиторів-носіїв мови, яка об'єднує понад 2 мільйони користувачів з усього світу, що надає можливість вивчати будь-яку мову в будь-якому місці та в будь-який час в індивідуальному режимі. На цьому сайті свої послуги надають понад 1000 викладачів та 2000 репетиторів, які навчають більше 75 іноземних мов.
-
Lingostan (lingostan.com) – це чудовий ресурс для онлайн-спілкування з носіями мови з будь-якого куточку світу з допомогою Skype. Уроки проводять як професійні вчителі, так і репетитори, які допоможуть підтягнути розмовний рівень або вдосконалитивже набуті знання та мовленнєві навички. Крім того, вчитель або репетитор слідкуватиме за тим, щоб процес вивчення іноземної мови був правильно організований: навчання буде проводитися в певній послідовності з акцентом на найважлівіших аспектах.
-
Lang-8 (lang-8.com) – це веб-сайт для вивчення та вдосконалення іноземної мови, який працює у форматі соціальної мережі. Понад 750 000 користувачів із більше ніж 190 країн допомагають один одному оволодіти однією чи декількома із 90 мов. Цей сайт відрізняється від подібних тим, що спеціалізується на письмовій практиці, а не на спілкуванні в чаті. Навчитися правильно писати іноземною мовою важко, для цього потрібно мати хороший словниковий запас та добре знати граматику. Один з найкращих способів – написання різних текстів, творів, есе та перевірка їх носіями мови. Сайт працює на основі принципу взаємодопомоги – чим більше матеріалів ви перевіряєте, тим більше завдань можете надіслати на перевірку іншим користувачам. За виправлення даються бали – «L-points». Що більше балів, то помітнішими будуть ваші записи в стрічці інших користувачів, та, відповідно, менше часу доведеться чекати, коли їх перевірять.
10 найбільш поширених помилок при самостійному вивченні англійської
Інтерес до англійської мови як інструменту професійного розвитку та кар’єрних можливостей продовжує рости. Як правило, коли доросла людина починає вивчати медичну англійську, вона вже знає базову лексику та орієнтується в граматиці. Начебто, залишилося зовсім мало: поповнити словниковий запас професійними термінами, навчитися вільно висловлювати свою думку письмово та усно. В цілому, цей процес нескладний, проте коли щось не так, важливо не розчаровуватися і головне - продовжувати вивчення мови.
Пропонуємо розглянути найпоширеніші помилки, які допускають при самостійному вивченні англійської мови, які варто проаналізувати, щоб правильно організувати робочий процес та досягти бажаного результату.
1. НЕРЕАЛІСТИЧНІ ЦІЛІ
Скільки разів ви бачили оголошення про відкриття нової «супер школи іноземної мови» або початок «швидкого курсу», які обіцяють допомогти вам значно покращити рівень знань мови всього за декілька тижнів? Ніколи не довіряйте такій рекламі – це абсурд: неможливо вивчити жодну іноземну мову протягом такого короткого терміну, адже щонайменше вам потрібно налаштувати свій мозок думати по-іншому. В середньому, потрібно систематично вчити іноземну мову хоча б один рік, щоб «з нуля» досягти хорошого результату.
Зважаючи на це, потрібно чітко визначити ціль для вивчення англійської мови та поставити перед собою мету. Наприклад, можна орієнтуватися на європейську класифікацію рівнів володіння іноземною мовою: А – початківець (Beginner), B – середній (Intermediate) та C – просунутий рівень (Advanced). Крім цього, кожен з рівнів має два підрівні: слабший (1 lower) та підвищений (2 upper).
Не забувайте, що справжня мета – це вивчення мови для отримання нової і більш перспективної роботи, зміни кваліфікації, навчання чи практика в престижному закладі, участь у міжнародній конференції тощо. Ви повинні чітко розуміти, які вигоди передбачає знання англійської мови саме для вас.
2. НЕОРГАНІЗОВАНІСТЬ
Якщо ви вирішили навчатися самостійно, то повинні розуміти, що прогрес залежить виключно від вас та від того, наскільки ефективно ви плануєте свій час та графік занять. Відсутність методики та системності, постійні зміни – усе це перешкоди для досягнення цілей навчання. Пам’ятайте, що ніхто не може змусити вас вчити та використовувати англійську мову, якщо ви самі цього не зробите.
Плануйте свій час так, щоб виділяти щонайменше декілька хвилин на англійську мову щодня, або хоча б не рідше 3-4 разів на тиждень. Розробіть власний графік з зазначенням точного часу початку та закінчення занять. Дотримуйтеся встановленого плану і не пропускайте заняття.
3. БЕЗ ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО
Вдосконалюючи свої знання англійської, керуйтеся правилом «менше, але якісніше». Інакше термін, який ви вивчили вчора, ви не згадаєте через кілька днів, бо мозок «видаляє» непотрібну і незатребувану інформацію.
Намагайтеся регулярно виділяти час для повторення вивченого матеріалу, найкраще – кілька разів на тиждень з певним інтервалом. Наприклад, через день, потім через 3-4 дні, а в ідеалі ще й третій раз – через тиждень. Завдяки цій методиці, вивчений матеріал закріпиться в довготривалій пам'яті, тож ви зможете швидко пригадати його в разі необхідності.
4. ВИВЧЕННЯ ОКРЕМИХ СЛІВ
Забудьте про зубріння окремих слів, натомість намагайтеся запам’ятовувати цілі фрази, словосполучення або навіть речення. Адже це контекст, в якому вживається слово чи термін. Таким чином, ви запам’ятаєте не лише як писати, а і як вимовляти та в якому контексті вживати те чи інше слово. Використовуючи цей підхід, ви зможете збагатити ваш словниковий запас потрібною лексикою в п’ять разів швидше. Крім того, це сприяє розвитку асоціативної пам’яті.
Як правило, багатозначність англійських слів «ускладнює життя», але тільки до тих пір, поки ви не почнете читати профільні тексти мовою оригіналу. Звісно, спершу ви майже нічого не будете розуміти, проте певні слова чи фрази, які часто повторюються, все ж відкладуться у вашій пам’яті. Якщо не одразу, то згодом ви пригадаєте їх, коли побачите в тексті чи словнику, і вам буде легше уявити контекст, в якому їх треба використовувати. Ви ж все одно дивитись фільми чи серіали, то чому б не переглянути їх мовою, яку вивчаєте?
5. ФОКУС НА ГРАМАТИЦІ
Зубріння граматичних правил – це одна із найпопулярніших та найбільш небезпечних помилок. Якщо ваша мета – користуватись англійською мовою, говорити та розуміти інших, то варто розвивати саме ці навички, а не лише вчити теорію. Граматика – це лише один із компонентів мови, а її розуміння – один із інструментів володіння мовою.
Як правило, на освоєння англійської граматики потрібен певний період, а спілкування в режимі реального часу відрізняється високою швидкістю та необхідністю комбінації логічного й асоціативного розуміння. У вас не буде достатньо часу, щоб згадувати сотні завчених правил просто для того, щоб дати відповідь чи висловити власну думку. Найкращий спосіб – це вивчення базових правил, а потім освоєння граматики англійської мови на підсвідомому та інтуїтивному рівні в процесі активного спілкування. Тобто усі навички варто тренувати одночасно.
6. ВІДКЛАДАННЯ МОВЛЕННЄВОЇ ПРАКТИКИ
Звичайно, якщо ви вчите англійську «з нуля», вам потрібно трохи часу, щоб засвоїти базові слова та найпростіші граматичні правила. Але затягувати з їх використанням також не варто, бо спілкування англійською мовою – це навичка, яку можна розвивати та вдосконалювати лише на основі практики.
Принцип послідовності тільки відтягує досягнення результату: замість того, щоб 90% часу приділяти вивченню граматичних конструкцій, варто зосередити увагу – приблизно 60% – на розумінні мови на слух та розвитку мовленнєвих навичок, а також посиленій роботі над вимовою та інтонацією. На початковому рівні це може бути фоновий музичний супровід, навчальні тексти, відео і подкасти, а на вищих рівнях – новини, профільні аудіокниги чи фільми.
Якщо ви хочете вільно спілкуватись англійською, не відкладайте до кращого моменту, а одразу пробуйте. Вивчайте англійську граматику та лексику, читайте тексти мовою оригіналу, слухайте носіїв, повторюйте за ними фрази, розмовляйте. Постійна мовленнєва практика – це ключ до вільного володіння англійською чи будь-якою іншою іноземною мовою.
7. СТРАХ ПОМИЛОК
Страх блокує: «Як я буду розмовляти, якщо знаю всього кілька слів? З мене будуть сміятись, адже я не завжди правильно вживаю часи / довго думаю над відповіддю / плутаю слова…». Але ж не помиляється лише той, хто нічого не робить! І навіть носії мови допускають помилки й неточності під час розмови.
Насправді помилки – це невід’ємна складова будь-якого навчального процесу та необхідна умова для розвитку і вдосконалення. Не варто зациклюватися на помилках чи засмучуватися через них. Краще зосередьтеся на самому процесі спілкування та вивчення мови, подолайте свій страх, полюбивши помилки та сприймаючи їх як частину процесу. Це нормально. Ваша головна мета – навчитися висловлювати власні думки таким чином, щоб інші вас розуміли. З часом ви перестанете допускати помилки і будете вільно спілкуватися.
Зверніть також увагу, що носії англійської мови у щоденному спілкуванні практично не користуються незрозумілими фразами, які ви можете знайти в серйозних підручниках. Тому не забувайте про вивчення ідіом, фразових дієслів, сленгу. Корисно розуміти й відмінності між стилями: наприклад, ви можете замінювати розмовні фрази на відповідники в офіційно-діловому стилі та навпаки: “Let me know” –> “Please, inform me of”. Крім цього, правильна інтонація та необхідні смислові акценти привернуть увагу співрозмовника та сприятимуть кращому розумінню розмови.
8. НЕБАЖАННЯ ЧИТАТИ МОВОЮ ОРИГІНАЛУ
Нам пощастило жити у світі, де кількість ресурсів та матеріалів для навчання є невичерпною, тому не варто обмежувати себе одними курсами чи підручниками. Так, читання іноземних газет, журналів і книг – це спочатку досить складне заняття. Але не потрібно знати кожне написане слово, щоб зрозуміти загальний зміст тексту.
Варто регулярно читати і вчитися визначати значення лексичних одиниць за контекстом. Це допоможе не тільки розширити словниковий запас, але і навчитися правильно будувати фрази та висловлювання. Крім цього, читання зробить процес вивчення мови не тільки в рази ефективнішим, але і набагато приємнішим та кориснішим.
9. ІГНОРУВАННЯ ВИМОВИ
Мову необхідно вчити в комплексі, але чомусь про цю частину найчастіше забувають. Вимова – найперший критерій, за яким іноземці несвідомо оцінюють рівень володіння мовою. Крім цього, відносна відсутність акценту неабияк додає впевненості під час розмови з носієм мови.
Тому не забувайте про вимову, прислухайтеся до носіїв та повторюйте слова і фрази за ними. Не обмежуйтесь лише окремими звуками та словами, але звертайте увагу і на англійську інтонацію та мелодику.
10. НАДТО ДОВГІ ПЕРЕРВИ
«Ну, я взагалі-то на роботу ходжу!»- скажете ви. Але це питання розстановки пріоритетів, визначення чітких дедлайнів та розуміння мотивації. Вивчення будь-якої мови — це тривалий та складний процес, тим більше, якщо робити перерви.
Звісно, ви не зможете присвятити вивченню англійської мови весь свій час. Але знайти півгодини чи годину на день для того, щоби повторити матеріал, вивчити десять нових слів, прочитати коротку статтю чи переглянути 1 серію серіалу мовою оригіналу можна навіть у громадському транспорті по дорозі на роботу, в черзі за кавою чи під час обідньої перерви.
Отже, до основних факторів, від яких залежить успіх вивчення та використання англійської мови належать правильне визначення мети, розробка чіткого плану занять, системний підхід та регулярне повторення вивченого матеріалу, робота над помилками на всіх рівнях (лексика та граматика, вимова та інтонація), розуміння міжнародного мовленнєвого етикету, регулярна практика та спілкування з англомовними людьми з різних країн.
Як вивчити англійську онлайн: 9 порад для медиків
Знання англійської мови сьогодні - це вікно можливостей для медиків, оскільки міжнародні конференції, сучасні клінічні протоколи, навчання у найкращих університетах, останні наукові дослідження, найновіші наукові праці у сфері медицини найчастіше доступні саме англійською мовою.
Ми підібрали корисні поради та ресурси, які допоможуть вивчити англійську мову самостійно.
1. ПОЧИНАЙТЕ З КОРИСНИХ СЛІВ ТА ФРАЗ
Вивчення іноземної мови – це в першу чергу запам’ятовування великої кількості нових слів. Не обов’язково знати всі слова, щоб спілкуватися на певну тему. Тому ми рекомендуємо починати зі слів, які використовуються в англійській мові найчастіше, та доповнювати їх професійною медичною лексикою.
Ось посилання на декілька найбільш відомих медичних глосаріїв (терміни та їх пояснення англійською мовою):
- Medical Dictionary Online
- mediLexicon Online Medical Dictionary
- MedicineNet.com
- eMedicineHealth
- Медичний розділ словника Merriam-Webster
Зверніть увагу: на цих сайтах ви зможете знайти потрібний термін виключно англійською мовою. Якщо складно зрозуміти чи перекласти пояснення, рекомендуємо користуватися електронними перекладачами. Цей метод допоможе запам’ятати терміни в контексті.
2. ВЧІТЬСЯ ПРАВИЛЬНО ВИМОВЛЯТИ СЛОВА
Коли ви вчите нове слово, обов’язково одразу перевіряйте правильну вимову та повторюйте це слово декілька разів вголос. Такими чином, ви не будете робити помилок у вимові під час усного спілкування.
На сайті Howisay ви можете послухати вимову більшості англійських слів, а на сайті MerckManual – перевірити, як правильно вимовляти конкретні медичні терміни.
Для тих, хто знає англійську на середньому рівні та вище, рекомендуємо слухати аудіоподкасти: серію коротких аудіозаписів медичної тематики від BBC Inside Health або подкасти BMJ Journals для студентів-медиків та лікарів-практиків, які включають обговорення різних випадків з медичної практики, новин та досліджень в сфері охорони здоров’я. Це дуже зручний формат, адже ви завжди можете завантажити аудіо-файли на смартфон чи комп’ютер та слухати їх у будь-який зручний для вас час.
3. ГРУПУЙТЕ СЛОВА ТА ВИРАЗИ ЗА ТЕМАМИ
Найкращий метод вивчення нових слів – це їх групування за темами та вивчення в контексті фраз або коротких текстів. Головна перевага цього способу – ви не будете вчити слова в певному порядку (наприклад, в алфавітному, як вони подані у словнику), а будете запам’ятовувати цілі фрази або речення, а також вчитися будувати словосполучення і речення із ними.
Щоб вчити слова швидше, можете записувати нові слова та фрази на картки або на великі аркуші паперу. Картки ви можете перечитувати регулярно та використовувати для різних практичних вправ, а аркуші зі словами можна розставити в кімнаті (вдома чи на роботі) та повторювати слова у вільний час. Слова на картках та аркушах потрібно постійно міняти, а через деякий час повторювати вивчені.
Ось чудовий ресурс eMedicalHealth, на якому ви знайдете презентації на різні медичні теми. Ви можете роздрукувати окремі слайди із термінами, короткими поясненнями та ілюстраціями.
4. ЧИТАЙТЕ БІЛЬШЕ МАТЕРІАЛІВ АНГЛІЙСЬКОЮ
Людям, які уже мають базові знання англійської, рекомендуємо регулярно читати цікаві статті та матеріали на медичну тематику, виписувати, вчити та систематично повторювати нові слова та вирази. Таким чином, ви не лише запам’ятаєте нові слова в контексті та дізнаєтеся щось цікаве, а також будете звикати до англійського синтаксису та стилістики медичних текстів.
Окрім відомого міжнародного журналу для медиків Medscape, рекомендуємо й інші корисні ресурси, де інформація подана простими словами та у цікавих форматах: MedlinePlus, News Medical та Physician’s Weekly.
5. ДИВІТЬСЯ ВІДЕО-КОНТЕНТ
Перегляд відео – це часто пізнавальне та приємне заняття. Дивіться короткі відео матеріали англійською мовою на медичну тематику, а також серіали та фільми! Якщо вам ще важко сприймати усне мовлення, вмикайте субтитри.
Наприклад, на сайті Engvid є гарний вибір коротких відео-уроків. Матеріали організовані за категоріями відповідно до рівня знань мови та тематики, яка цікавить глядача (є і уроки на медичні теми).
Відеоматеріали також допоможуть працювати з акцентом та вимовою. Після перегляду відео, намагайтеся вголос переказувати інформацію, яку запам’ятали. Згідно з результатами досліджень Кріса Берда з Сассекського університету, студенти, які після перегляду відео протягом 40 секунд переказували матеріал, через два тижні змогли згадати вдвічі більше деталей, ніж ті, які одразу перейшли до перегляду наступного відео. Спробуйте цей метод: Health e-learning
6. ПОВТОРЮЙТЕ ВИВЧЕНЕ, ПРАКТИКУЙТЕ І НЕ БІЙТЕСЯ ПОМИЛОК
Дотримуйся режиму та регулярно повторюйте вивчений матеріал. Лінгвісти рекомендують повторювати вивчену інформацію через 40-60 хвилин, потім ще раз – приблизно через 3-4 години. Однак пам’ятайте, що механічного повторювання недостатньо.
Запам’ятавши слова та правила, ви не вивчите саму мову – для цього її треба використовувати. Намагайтеся будувати речення та висловлювати свою думку, вживаючи вивчені слова. Пробуйте говорити, розповідати про себе та свою професію. Будьте готовими до помилок та використовуй їх для вдосконалення знань англійської мови та навичок спілкування.
Ось сайти для вивчення медичної англійської, які містять різні практичні вправи: Wisc-online та HospitalEnglish.
7. СПІЛКУЙТЕСЬ АГЛІЙСЬКОЮ ОНЛАЙН
Багато хто вважає, що вивчити іноземну мову можна лише в мовному середовищі. Можливо колись так і було, але сьогодні існує дуже багато ресурсів, які дають можливість спілкуватися із носіями мови з будь-якого куточку світу.
Існує значна кількість форумів та спільнот для медиків, які хочуть удосконалити англійську або просто поспілкуватися на професійні теми із колегами з різних країн. Наприклад, forums.studentdoctor.net або sermo.com.
8. ВІДВІДУЙТЕ САЙТИ ДЛЯ ПРОФЕСІЙНОГО РОЗВИТКУ
Кращим рішенням для вдосконалення знань англійської мови та професійного розвитку медиків є спеціальні навчальні платформи, які пропонують курси англійською мовою на різні медичні тематики від найкращих університетів світу. Ці курси можна пройти безкоштовно або за окрему плату, що найчастіше передбачає отримання сертифікату про проходження курсу. Ми рекомендуємо звернути увагу на курси в сфері медицини на FutureLearn та edX.
9. ГОЛОВНЕ – JUST DO IT!
Багато залежить від умов навчання та ресурсів, але головне – це ваше бажання. Якщо ви уже знаєте або почали вчити англійську – це чудово. І дуже важливо вчитися та вдосконалювати свої знання із натхненням та ентузіазмом. Вивчення іноземної мови має приносити задоволення, а не здаватись каторгою.
Визначте, для чого саме вам потрібне знання англійської мови. Поставте реалістичну мету та вивчайте те, що цікаво. Якщо певний метод здається недієвим – спробуйте інші, тільки не закидайте цю справу. Тоді все вийде!
Оточіть себе англійською: слухайте аудіо, розмовляйте та пишіть, дивіться серіали та фільми мовою оригіналу, читайте блоги та книжки медичної тематики тощо.