роковини трагедії на Чорнобильській АЕС

26 квітня 1986 року о 01:23 год. на четвертому енергоблоці Чорнобильської АЕС стався потужний вибух, який зруйнував частину реакторного блоку і машинного залу.
Внаслідок вибуху виникла пожежа, яка перекинулася на дах третього енергоблоку. Майже одразу на місце аварії приїхали пожежники. Вогонь гасили до 05:00 год. ранку. Проте всередині самого четвертого блоку його вдалося ліквідувати лише 10 травня, коли більша частина графіту згоріла.

Після вибуху та пожежі утворилася радіоактивна хмара, яка накрила не лише території сучасної України, Білорусі та Росії, але й території багатьох європейських країн: Швеції, Австрії, Норвегії, Німеччини, Фінляндії, Греції, Румунії, Словенії, Литви, Латвії. За Міжнародною шкалою ядерних подій (INES) цю аварію класифікували за найвищим, сьомим рівнем небезпеки.

Від самого початку Москва та керівництво УРСР приховували факт аварії та наслідки екологічної катастрофи. Першою про підвищення рівня радіації повідомила Швеція. Лише 28 квітня в СРСР з’явилося перше офіційне повідомлення.
У перші дні після аварії було евакуйоване населення 10-кілометрової зони, надалі зону евакуації розширили до 30 кілометрів. Загалом в Україні радіоактивно забрудненими стали 2293 населених пунктів, у яких на кінець 80-х років минулого сторіччя мешкало понад 2,6 мільйона осіб. Внаслідок цієї катастрофи з сільськогосподарського користування було виведено понад 5 мільйонів га земель.

Під час повномасштабного віроломного вторгнення в Україну російські війська окупували Чорнобильську АЕС у перший же день – 24 лютого.
Рашисти захопили в заручники працівників станції і тримали їх у нелюдських умовах. Так зміна ЧАЕС відпрацювала 600 годин поспіль.

“24 лютого 2022 року російські загарбники окупували зону відчуження та ЧАЕС. Майже 36 днів Чорнобильська зона потерпала від мародерських та руйнівних дій. Вони вивезли унікальну радіологічну лабораторію, полонили захисників ЧАЕС та примушували персонал до роботи в умовах надмірного опромінення, електростанція 5 діб не отримувала зовнішнє живлення, необхідне для безпечного зберігання відпрацьованого палива. Вони спотворили вулиці Чорнобиля, залишили вибухові снаряди та небезпечні пастки, розграбували офіси підприємств та автомобілі для перевезення РАВ”
https://m.facebook.com/dazv.gov.ua/posts/362315565934431?__cft__%5B0%5D=AZXbqAbN_HSvNuA13u_ku9h2s910OzdWVOtu7ubVdlitB_hvj1QbiKofsbpX1_fi3RU_RzPz9J-ZdHOA_Vt3lAUYFyHA2Y6kUdG8Bl6cmwSX-Hwuzuu5-WriSoSQLb3R08ADM6DMH0CpxG_KxUU1KJ37YHQqFLgNi3Xa3vwG49TXcdNauNBP2zzucjLuw9V9qxo&__tn__=%2CO%2CP-R

Україна вимагала ввести спеціальну місію ООН у зону відчуження, бо російські військові перетворили територію довкола ЧАЕС у справжній склад боєприпасів.
Це могло призвести до пошкодження ізоляційних споруд, що побудовані над четвертим енергоблоком станції після її вибуху в 1986 році. Таке пошкодження неминуче призвело б до потрапляння в атмосферу значної кількості радіоактивного пилу та зараження ним не лише України, але й інших країн Європи.
Територію ЧАЕС та місто Славутич, де мешкають атомники, росіяни залишили 1 квітня. Наступного дня над атомною станцією знову замайорів прапор України.

Україна Переможе!
Слава Україні!

Центр комунікації