Психологиня ліцею Гапонова Г.К.: онлайн тренінг для педагогічних працівників і учнів «страх та саморегуляція»

Психологиня Українського медичного ліцею Національного медичного університету імені О.О. Богомольця – Гапонова Галина Костянтинівна провела онлай тренінг «Страх та саморегуляція» для педагогічних працівників і учнів 9- х класів.

Всі ми відчуваємо якісь страхи в більшій чи меншій мірі. І це нормально. Людині притаманно боятися, адже це почуття здавна закладено в ній природою на рівні інстинктів. Страхи допомагали нашим древнім предкам уникати численних небезпек навколишнього світу і виживати.
Страх – це емоція, що виникає в ситуаціях загрози біологічному чи соціальному існуванню індивідуума і спрямована на джерело дійсної чи уявної небезпеки.
Близько 15 % населення хоч раз у житті хворіють на цю недугу. Зазвичай вона полягає у фізичній реакції, наприклад пришвидшеному серцебитті, тремтінні, проливному поті (нападі паніки), очікуваннях або уявній оцінці ситуації («я міг померти», «я себе зганьблю») в такий спосіб, що змушує з усіх сил її уникати. Людині достатньо бачити, чого бояться оточуючі люди (в першу чергу – батьки), для того щоб почати боятися того ж.
Найбільш повну класифікацію за змістом нав’язливих страхів зробив Б. Карвасарський (1990), а саме:
1. Страх простору і переміщення в ньому: агорафобія; клаустрофобія; гіпсофобія; страх глибини; страх подорожей у транспорті;
2. Соціофобії (страхи, пов’язані із знаходженням в товаристві інших людей): петтофобія; страх публічних виступів; страх перед екзаменами; ерейтофобія;страх через неможливість виконати яку-небудь дію в присутності сторонніх (проковтнути їжу); страх відвідування громадського туалету; антропофобія;
3. Нозофобії (страх захворіти яким-небудь захворюванням): кардіофобія; інфарктофобія; страх захворіти сказом та іншими інфекційними хворобами; ліссофобія; сифілофобія; канцерофобія;
4. Страх за здоров’я близьких.
5. Танатофобія (нав’язливий страх смерті)
6. Сексуальні страхи: страх перед неможливістю здійснити статевий акт; страх вагітності; страх болю при статевому контакті;
7. Обсесивно-компульсивні страхи: мізіофобія; страх здійснити самогубство; страх скалічити своїх близьких; айхмофобія, оксимофобія;
8. «Контрастні» нав’язливі стани (страх зробити вчинок, який протирічить морально-етичним установкам особистості): страх голосно сказати нецензурні слова в товаристві ввічливої людини; страх «зробити щось непристойне, у церкві під час богослужіння та інше;
9. Нав’язливий страх тварин і комах (змій, павуків, тарганів, мишей, щурів, собак та ін.).
10. Пантофобія – генералізований нав’язливий страх.
11. Фобофобія (страх повторення нападу нав’язливого страху, «страх страху»). Страхи бувають різними, але всі вони мають дещо спільне – їм дуже
гарно вдається отруювати життя Які є форми страху?
 Тривога являє собою розпливчастий, тривалий і невиразний страх з приводу майбутніх подій. Вона виникає в ситуаціях, коли ще немає (а може і не буде!) реальної небезпеки для людини, але вона чекає її, причому поки не уявляє, як з нею впорається.
 Занепокоєння. Це переживання є варіантом тривоги, при якому відбувається логічний перебір майбутніх негативних варіантів розвитку подій. Людина, яка зазнає занепокоєння, відчуває невпевненість з приводу майбутнього, і ця невпевненість змушує її напружено міркувати про те, які неприємності можуть очікувати попереду, і як вона може з ними впоратися.
 Переляк – це прояв раптового страху, який відчуває людина, зіткнувшись з дуже сильним або несподіваним подразником.
 Паніка – короткочасний і дуже сильно виражений страх, який охоплює людину в хвилину реальної або вигаданої ним небезпеки, і супроводжується вираженими фізіологічними і поведінковими проявами. У стані паніки людина, як правило, погано або зовсім не контролює свою поведінку і думки.
 Фобія – це сильно виражений завзятий нав’язливий страх, який необоротно загострюється в певних ситуаціях, і не піддається повному логічному поясненню. В результаті розвитку фобії, людина починає боятися і відповідно уникати певні об’єкти, діяльність або ситуації.
Існує кілька відносно простих і дієвих методів, завдяки яким можна справитися з тривогою і страхами, послабити або зовсім прибрати їхній гнітючий вплив.
Як перемогти страх:
1. Складіть список усього, що Вас лякає. Перший крок до ліквідації страху – його визнання. З’ясуйте чого саме ви боїтеся, щоб поглянути на проблему по-новому і змінити своє ставлення до неї. А починати потрібно саме з прийняття власних тривог. Зізнаючись собі в своєму страху, ви виводите його з підсвідомого відчуття у свідомість. І на цьому етапі він вже не буде таким жахливим.
2. Визначте причину свого страху. Розуміння причин того, чому з’являється таке почуття – це вже початок успіху.
3. Дихайте. Дихальна техніка чудово допомагає подолати хвилювання і страхи, тому що вона безпосередньо діє на внутрішні органи і розслабляє їх. Кілька разів глибоко вдихніть, затримайте дихання, потім видихніть і знову затримайте дихання. Бажано робити це на рівний рахунок: 1, 2, 3, 4.
4. Працюйте м’язами. Цей метод позбавить вас від страхів, а також допоможе зняти напругу і перевтому. Примусьте трохи попрацювати свої м’язи по всьому тілу. Послідовно напружуйте на кілька секунд, а потім розслабте окремі м’язи обличчя, шиї, рук, ніг тощо. Справа в тому, що після напруги м’язи прагнуть до розслаблення, а коли вони його отримують, то весь організм розслабляється і заспокоюється, причому, не тільки фізично, а й емоційно.
5. Відволікайтеся. Перемикніть увагу зі своїх страхів на щось кардинально інше. Наприклад, згадайте і прочитайте вірш, порахуйте перехожих або птахів, увімкніть телевізор, з’їжте шоколадку, зателефонуйте другові.
Страх зникає після того, як відповідна ситуація – позаду. З огляду на це особа знову й знову вибирає таку поведінку, яка дає змогу не потрапляти більше в обставини, які жахають.
Страх – це продукт розуму і внутрішньої боротьби. Причина страху знаходиться тільки у нас в голові. Лукрецій вважав, що основним засобом подолання людьми страху є їх мисленнєво-розумова діяльність: «Як би ж думки у них були розумні. Став би їхній розум вільним від великих справ і страхів».

Були використані сучасні матеріали досліджень:
The Huffington Posthttps
www.huffpost.com/entry/fear_b_4582203?utm_hp_ref=healthy-living,
надані поради, як боротися із власними страхами та невпевненістю у собі.

1. Визначити страхи і невпевненість. Скласти список

Перший крок до ліквідації страху – його визнання. Для себе необхідно визначити, що саме змушує боятися: невдача? Відмова? Страх виглядати безглуздо? Після того, як страх буде визначений, потрібно сісти і подумати, чому ви боїтеся. Чи страхи є логічними, чи вони є просто продуктом ваших емоцій?

2. Перестати “надумувати”

Звичайно, це гарна звичка – обдумати ситуацію, перед прийняттям важливого рішення. Але надто велике “думання”, насправді, віддаляє вас від конкретних дій. Якщо ви не будете діяти, ви ніколи не підете вперед. “Так що досить аналізувати кожну дрібницю, натомість дійте”, – радить видання.

3. Знайти в собі сильні сторони

Коли ви нагадаєте собі про те, що у вас гарно виходить, і про те, що вам подобається у собі, ви отримаєте більше довіри і впевненості, а отже почнете відпускати свій страх.

4. Тренуватися та гарно харчуватися

Всі ми знаємо, що фізичні вправи і здорова дієта дуже корисні для нашого організму. Здоровий спосіб життя також може поліпшити настрій та змусить почуватися спокійніше, збалансованіше і впевненіше. А це, в свою чергу, вірний спосіб перемогти занепокоєння і невпевненість.

5. Ставте собі мету

Без плану, дуже важко заблукати та почуватися, ніби у вас в житті немає сенсу. Визначення мети може дати конкретний напрям та змусити піднятися над своїми страхами і дозволить досягти в житті того, чого ви самі бажаєте. Крім того, при досягненні поставленої мети, ви кожного разу отримуєте ще більше впевненості у собі.

Страх – це продукт розуму і внутрішньої боротьби. Він немає нічого спільного із навколишнім світом.

Центр комунікації