Пам’ять: видатний ректор-академік Гончарук Євген Гнатович

Сьогодні, 7 січня 2022 року – 92 роки від Дня народження Євгена Гнатовича Гончарука – вченого-гігієніста із світовим ім’ям, найбільш титулованого ректора, який очолював Киівський медичний інститут (Украінський державний медичний університет) Національний медичний університет імені О.О. Богомольця майже 20 років, фундатора першого в країні медичного університетського ліцею (Українського медичного ліцею Національного медичного університету імені О.О. Богомольця).
Представники спільноти Ліцею вшанували пам’ять Євгена Гнатовича на Байковому цвинтарі (ділянка № 52а).

Довідково:
Євге́н Гна́тович Гончару́к (7 січня 1930, Великий Острожок-19 квітня 2004)-український науковець у галузі гігієни і санітарії, академік АМН України, член-кореспондент АМН СРСР (з 1984 року), академік АМН СРСР (з 1988 року), академік РАМН (з 1993 року), академік НАН України (з 25 листопада 1992 року)[2], академік АПН України (з 1993 року), Академік Міжнародної академії наук вищої школи (з 1995 року), академік Академії природничих наук загальноросійського об’єднання вчених (з 1995 року), академік Польської академії медицини (з 1997 року), академік Всесвітньої академії медицини Альберта Швейцера (з 1999 року), ректор Національного медичного університету імені О. О. Богомольця (1984—2003), доктор медичних наук (з 1968 року), професор (з 1969 року), лікар вищої категорії зі спеціальності «комунальна гігієна».

Народився 7 січня 1930 року в селі Великому Острожку Уланівського (нині Хмільницького району Вінницької області) у багатодітній селянській родині. У 1937 році сім’я Гончаруків переїхала на постійне місце проживання до Бердичева. Його батько, Гнат Якович, спочатку працював робітником на цукровому заводі, а потім на підприємстві «Заготзерно».

У 1948 році Євген закінчив середню школу № 8 Бердичева. Одержавши атестат зрілості, він у цьому ж році вступив на перший курс санітарно-гігієнічного факультету Київського медичного інституту. У 1954 році з відзнакою закінчив медичний інститут і його, як молодого і талановитого науковця, вченою радою інституту було рекомендовано до аспірантури. У цьому ж році він став аспірантом кафедри загальної гігієни Київського медичного інституту. Під керівництвом завідувача кафедри доктора медичних наук, професора П. І. Баранника виконав кандидатську дисертацію на тему «К вопросу гигиенической оценки очистки бытовых сточных вод на площадках подземного орошения (фильтрации)». Після закінчення аспірантури у 1957 році Міністерство охорони здоров’я Української РСР своїм наказом від 21 червня 1957 року направило Євгена Гончарука на викладацьку роботу до новоутвореного Тернопільського державного медичного інституту. Там він створив кафедру гігієни і протягом першого року виконував обов’язки завідувача цієї кафедри. Надалі, з 1958 по 1961 рік працював асистентом цієї ж кафедри. На початку квітня 1961 року на засіданні спеціалізованої вченої ради у Вінницькому медичному інституті імені М. І. Пирогова Євген Гнатович успішно захистив кандидатську дисертацію. Присутній на захисті завідувач кафедри комунальної гігієни Київського медичного інституту професор Р. Д. Габович запросив молодого вченого до себе на кафедру.

З 14 вересня 1961 року вся подальша діяльність Є. Г. Гончарука пов’язана з Київським медичним інститутом імені О. О. Богомольця. З 1961 по 1964 рік він асистент кафедри комунальної гігієни, а з 1964 по 1968 рік — доцент цієї ж кафедри. Виконав докторську дисертацію на тему «Гігієнічне вивчення систем місцевої каналізації з обґрунтуванням санітарних норм їх проектування та експлуатації», яку захистив на початку 1968 року і став одним із наймолодших на той час професорів інституту. Наприкінці серпня цього ж року був обраний завідувачем кафедри комунальної гігієни і призначений деканом санітарно-гігієнічного факультету, обов’язки якого виконував 11 років, аж до 1979 року.

У 1984 році його було призначено ректором медичного інституту, а з 16 липня 2003 року і до кінця свого життя він був почесним ректором Національного медичного університету імені О. О. Богомольця.