Пам’ять: академік НАН, НАПН і НАМН України Гончарук Євген Гнатович

7 січня 2023 року виповнюється 93 роки від Дня народження Євгена Гнатовича Гончарука – вченого-гігієніста із світовим ім’ям, найбільш титулованого ректора.
Саме зусиллями Є.Г.Гончарука Київський медичний інститут набув статусу Національного медичного університету імені О.О.Богомольця. Він блискуче поєднував роботу ректора з науковою і викладацькою діяльністю. Євген Гнатович став всесвітньо відомим вченим, який створив надзвичайно важливі константи у профілактичній медицині, зробив чимало відкриттів та впровадив їх у життя, написав низку підручників, за один з яких – «Загальна гігієна (пропедевтика гігієни)», написаний і виданий українською мовою, – 1997 року колектив авторів на чолі з Євгеном Гнатовичем було удостоєно Державної премії України у галузі науки і техніки. А за підручник Є.Г. Гончарук «Комунальна гігієна» вчений став лауреатом премії НАМН України в галузі профілактичної медицини, – 2007 року (посмертно). І все це – лише незначна частина зробленого вченим.

Спільнота Українського медичного ліцею Національного медичного університету імені О.О. Богомольця 7 січня 2023 року вшановує пам’ять видатного ректора Національного медичного університету імені О.О. Богомольця (1984-2003), академіка АМН СРСР, НАН, НАМН і НАПН України – Гончарука Євгена Гнатовича (1930-2004),
за ініціативи якого були відкрити перші експериментальні медичні класи в колишньому СРСР, які в 1991 році були реорганізовані у медичні ліцеі на базах класичної гімназії № 117 імені Лесі Українки і природничого ліцею № 157, а 11 червня 1997 року, за рішенням вченої ради університету, за сприяння Міністерства освіти та науки України, Міністерства охорони здоров’я України, Київської міської державної адміністрації був створений єдиний Український медичний ліцей – засновниками якого стали Національний медичний університет імені О. О. Богомольця та Старокиївська (нині -Шевченківська) районна державна адміністрація міста Києва, який став першим медичним університетським ліцеєм, який реалізовує новий експериментальний науковий напрям – допрофесійну підготовку на медичні спеціальності в умовах технологічної моделі ліцей-університет у відкритій системі неперервної медичної освіти.

Представники спільноти Українського медичного ліцею Національного медичного університету імені О.О.Богомольця у цей день також вшанували пам’ять Гончарука Євгена Гнатовича покладанням квітів та молитвою на його місці поховання – Байкове кладовище (ділянка № 52а).

Довідково:
Євген Гнатович Гончарук (7 січня 1930, Великий Острожок — 19 квітня 2004) — видатний український науковець у галузі гігієни і санітарії.
Народився 7 січня 1930 року в селі Великому Острожку Уланівського (нині Хмільницького району Вінницької області) у багатодітній селянській родині. У 1937 році сім’я Гончаруків переїхала на постійне місце проживання до Бердичева. Його батько, Гнат Якович, спочатку працював робітником на цукровому заводі, а потім на підприємстві «Заготзерно».
У 1948 році Євген закінчив середню школу № 8 Бердичева. Одержавши атестат зрілості, він у цьому ж році вступив на перший курс санітарно-гігієнічного факультету Київського медичного інституту. У 1954 році з відзнакою закінчив медичний інститут і його, як молодого і талановитого науковця, вченою радою інституту було рекомендовано до аспірантури. У цьому ж році він став аспірантом кафедри загальної гігієни Київського медичного інституту. Під керівництвом завідувача кафедри доктора медичних наук, професора П. І. Баранника виконав кандидатську дисертацію на тему «К вопросу гигиенической оценки очистки бытовых сточных вод на площадках подземного орошения (фильтрации)». Після закінчення аспірантури у 1957 році Міністерство охорони здоров’я Української РСР своїм наказом від 21 червня 1957 року направило Євгена Гончарука на викладацьку роботу до новоутвореного Тернопільського державного медичного інституту. Там він створив кафедру гігієни і протягом першого року виконував обов’язки завідувача цієї кафедри. Надалі, з 1958 по 1961 рік працював асистентом цієї ж кафедри. На початку квітня 1961 року на засіданні спеціалізованої вченої ради у Вінницькому медичному інституті імені М. І. Пирогова Євген Гнатович успішно захистив кандидатську дисертацію. Присутній на захисті завідувач кафедри комунальної гігієни Київського медичного інституту професор Р. Д. Габович запросив молодого вченого до себе на кафедру.
З 14 вересня 1961 року вся подальша діяльність Є. Г. Гончарука пов’язана з Київським медичним інститутом імені О. О. Богомольця. З 1961 по 1964 рік він асистент кафедри комунальної гігієни, а з 1964 по 1968 рік — доцент цієї ж кафедри. Виконав докторську дисертацію на тему «Гігієнічне вивчення систем місцевої каналізації з обґрунтуванням санітарних норм їх проектування та експлуатації», яку захистив на початку 1968 року і став одним із наймолодших на той час професорів інституту. Наприкінці серпня цього ж року був обраний завідувачем кафедри комунальної гігієни і призначений деканом санітарно-гігієнічного факультету, обов’язки якого виконував 11 років, аж до 1979 року.
У 1984 році його було призначено ректором медичного інституту, а з 16 липня 2003 року і до кінця свого життя він був почесним ректором Національного медичного університету імені О. О. Богомольця.

Тримаємо освітній фронт!
Слава Україні!
Героям Слава!

Центр комунікації