БАБИН ЯР-ЗЛОЧИН БЕЗ ТЕРМІНУ ДАВНОСТІ

29 ВЕРЕСНЯ 1941-ГО – В УРОЧИЩІ БАБИН ЯР НАЦИСТИ РОЗПОЧАЛИ МАСОВІ РОЗСТРІЛИ МИРОНОГО НАСЕЛЕННЯ В ОКУПОВАНОМУ КИЄВІ.
ЗА ДВА ДНІ В БАБИНОМУ ЯРУ БУЛО ВБИТО ПОНАД 33 ТИСЯЧІ ЄВРЕЇВ. 

ЦЯ ТРАГЕДІЯ СТАЛА ВСЕСВІТНІМ СИМВОЛОМ ГОЛОКОСТУ. 

Гітлерівці вбивали євреїв і до Бабиного Яру. Проте саме Київ став першим у Європі містом, де знищили всю єврейську громаду.
За десять днів перед цим, 19 вересня 1941 року, до Києва увійшли війська 6-ї німецької армії під командуванням генерал-фельдмаршала фон Рейхенау. Вони рухалися в напрямку Хрещатика двома колонами – вулицями Кирилівською та Великою Васильківською. Одразу над євреями згустилися хмари: окупанти брутально чіплялися до них на вулицях, декого вбили.
Ніхто з киян ще не знав, що двома місяцями раніше, в липні, рейхсмаршал Ґерінґ видав директиву про розроблення заходів щодо “остаточного вирішення єврейського питання в Європі”. Йшлося про поголовне винищення єврейського народу.
Нікому також не спадало на думку, що саме Києву доведеться першим випробувати на собі оте “вирішення”.
Вибухи на Хрещатику 24 вересня, влаштовані радянською диверсійною групою В. Карташова, нацисти приписали євреям. Це і стало формальним приводом для масових розстрілів – але аж ніяк не справжньою причиною.

Перші вибухи почалися 24 вересня на Хрещатику.
І першим вилетів у повітря наріжний будинок (ліворуч), де містився універмаг “Дитячий світ”
Згодом на слідстві справу пояснив заступник начальника поліції безпеки міста Києва В. Ебелінг: “За наказом рейхсфюрера Гіммлера одразу після захоплення Києва всі євреї мають бути розстріляні”. Отже, не було би злощасних вибухів, причепилися до чогось іншого.
26 вересня окупаційна влада влаштувала нараду, розглянувши заходи з “остаточного вирішення”. Визначили місце знищення євреїв – Бабин Яр.
Його території вистачить для десятків тисяч трупів, адже має довжину 2,5 кілометрів при глибині до 50 метрів.

Довоєнний план Києва. Червоним (вгорі справа) позначене місце збору євреїв вранці 29 вересня – ріг вулиць Мельникова і Дегтярівської. Далі вулицею Мельникова люди йшли до Бабиного Яру.
Врахували наявність залізничної станції Київ-Лук’янівка неподалік яру – на розі сучасних вулиць Дегтярівської та Якіра. Отже, можна вдавати, ніби євреїв збиратимуть для перевезення в безпечні місця. На тій нараді призначили розстрільну команду, окреслили район, який оточить поліція, і визначили кількість киян для сортування речей, грошей, коштовностей, вилучених у жертв перед смертю.
Оголошення з наказом всім євреям зібратися вранці 29 вересня “при вул. Мельника – Доктерівський” склали трьома мовами – українською, російською та німецькою. Для чого з’явитися, не пояснили. Але хто не прийде – смерть.

Чимало євреїв не пішли до Бабиного Яру, переховуючись у знайомих. На початку жовтня окупанти влаштували масовий обхід квартир. Виявлених євреїв звозили до тих само гаражів, відтак вантажівками доправляли до Бабиного Яру і вбивали.
Станом на 12 жовтня, за звітами катів, кількість жертв перевищила 51 тисячу. Конвеєр смерті тривав. 14 жовтня автоматні черги знову охопили Бабин Яр – тепер знищили 308 євреїв з числа пацієнтів психоневрологічної лікарні ім. Павлова.
Перша хвиля розстрілів, розпочата 29 вересня, тривала безперервно півтора місяці – до середини листопада 1941-го.
Нищення євреїв виявилося початком інших масових убивств. Далі в Бабиному Яру протягом двох років знищили людей різного етнічного походження і віку. Загалом у тій жахливій місцині знайшли свою смерть понад 100 тисяч людей.
Але були люди, які ризикуючи власним життям, а також життям членів своїх родин, переховували в себе євреїв. Це – українці, поляки, білоруси, татари, росіяни, вірмени, греки та німці. Почесне звання “Праведник Бабиного Яру” отримали понад півтисячі людей.

 

 

За матеріалами
https://www.bbc.com/ukrainian/blogs/2016/09/160929_upd_tsalyk_babyn_yar_dk